emrehanay

İnternet ve Bilgisayar

Xperia L ve CM Tabanlı AOSP ROM

Son Düzenleme: 29 Kasım 2014 / 12:30

Arkadaşlar merhaba, uzun süredir yazamıyorum. İş, okul derken yazmaya fırsat bulamadım, okul başlamasıyla 4 aydır memnuniyetle kullandığım CyanogenMod v11 tabanlı AOSP yüklü Xperia L telefonumu ve püf noktalarını yazmak istedim.

Xperia L her ne kadar üst segment bir telefon olmasada, Sony’nin kalitesi tartışılmaz. Japon japondur. Uzun süre telefon ve laptop kullanıyorsanız arayüzü sizi sıkabiliyor. Bende rom kurmak için donanımhaber ve xda foruma baktım. Donanımhaber pek hareketli değil ama xda da güzel bir CyanogenMod tabanlı rom (link) buldum. CyanogenMod u huawei telefonumda cm7 sürümüne kadar güzel bir şekilde kullanmıştım ve gayet başarılı bir rom.

Mevcut stock romunda (15.3.A.1.17 firmware) hızlı panel çubuğu yok. Navigation/status çubuklarını, bildirim ışığını kişiselleştiremiyoruz. Ekran parlaklığını widget kurmadan kolayca değiştiremiyoruz. Eğer bundan sıkıldıysanız custom rom kurabilirsiniz.

Rom kurmak için şu 5 adımı yapacağız, eğer android ve bilgisayar bilginiz zayıf ise kesinlikle tavsiye etmiyorum, garanti ve kasko koşullarını okumanızı tavsiye ederim. Root ve boot kilidini kaldırma konusunda Sony kesin güvence vermiyor, telefonunuza garanti sağlayan firmanın anlayışına bağlı olduğunu belirtmişler.

  1. Flashtool kurulumu
  2. Root
  3. Backup-TA ile bootloader yedeklenmesi
  4. Bootloader kilidi açma
  5. CWM ve Rom kurulumu

1. Flashtool Kurulumu
Kullanacağımız program Sony’nin resmi uygulamasının düzenlenmiş hali. Rom veya mod flashlamak için düzenlenmiştir. Buradan indirebilirsiniz. Basit kurulumunu yaptıktan sonra kurduğunuz dizinde drivers klasöründeki flashtool-drivers.exe dosyasını çalıştırın. Telefonunuzun yer aldığı kategoriyi seçin, fastboot ve flashmod driverlarınıda seçtikten sonra kurulumu ilerletin ve bitirin. Driver kurulumunda hata alıyorsanız ki büyük ihtimalle Windows8.1 kullanıyor olmalısınız. Şu adımları yapınız. Bilgisayar Ayarları/Genel/Gelişmiş başlangıç/Şimdi yeniden başlat’a basın. Gelen yeni ekranda ‘Sorun Gider’ seçeneği seçin…Gelişmiş Seçenekler…Başlangıç Ayarları…Yeniden Başlat…Gelen ekranda alttaki seçenekleri F1den F9a kadar olan tuşlarla seçiyoruz, bize lazım olan 7.seçenek yani F7’ye basıyoruz…
Bilgisayar açılıyor, Flashtool/drivers/flashtool drivers yoluna tekrar gidiyoruz, driverlarımızı seçip, devam ediyoruz, bu sefer kurulacaktır. Gelen uyarılarda alttaki herşeye rağmen yükle/install this driver software anyway seçeneğini seçin.
İşlem bittikten sonra finish’i seçip, çıkabilirsiniz.

2. Root
Telefonumuzda Geliştirici Seçenekleri> USB Hata Ayıklaması Açık olmalı. Sahte korumalara izin ver, Bilinmeyen kaynaklar  (güvenlik menüsünde) seçeneklerinide seçiniz.
Root için şu programı indirin ve çalıştırın. İşlem çok kısa sürmektedir, telefonunuza Super-Su uygulaması yüklenecek.

3. Backup-TA
Olurda cihazımızı eski haline dönmesi için bootloader’ı yedeklemek için bu işlemi yapmalıyız. Zorunda değilsiniz ama sağlıklı olması için çok önemli. Stock roma döndüğümüz zaman Sony’i Sony yapan Bravia Engine, ClearAudio gibi eklentileri tekrar kullanmamız için yedeklemelisiniz.
Son sürümünü buradan indirin ve klasöre çıkartın.
Telefonumuzda Geliştirici Seçenekleri> USB Hata Ayıklaması Açık olduğundan emin olun.
Backup-TA.bat’ı çalıştırın. Telefonu pcye bağlayın.
Seçenekler gelecek “backup” için 1’e basıyorsunuz, Devam etmek istiyor musunuz diye soracak, “Y” basın.  Bu kadar.

4. Bootloader Kilidi Açma
Bu işlem can alıcı nokta, uzun uzun anlatmıyorum.  MaxiCep aynen alıntı yapıyorum.

5. CWM ve ROM Kurulumu
Flashtool programını açın, telefonunuzu fastboot modunda açın (ses açma tuşu basılıyken usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz) ile boot.img dosyasını telefona flashlıyoruz.
bootFast

Eğer bu işlemi başarılı bir şekilde yaparsanız artık ROM ve MOD kurabilirsiniz. Recovery’i açmak için telefon açılırken SONY yazısında camöbeği bildirim ışığı yanarken iki ses tuşuna aynı anda basıyoruz, ışık sarı oluyor, parmağınızı tuştan çekebilirsiniz. CWM/TWRP açılacaktır.

Kullanmakta olduğum CM11 tabanlı AOSP romu kurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Telefonu resmen uçuruyor. Kitkat sürümündeki tüm uygulamaları yükleyebilirsiniz. Uygulamaları sd kartınıza atabilirsiniz. Bildirim çekmecesinden hızlıca ekran parlaklığı ayarlama gibi bir çok pratik modülleri var.

Kullandığım Tema / Modlar
Tema: Simplex Theme CM11
Font: Flux
Xposed / DarkTube: Youtube uygulamasının arkaplanını siyah yapıyor.
Xposed / GravityBox[KK]: Saati ortalamak için kullanıyorum. Çok fazla kişiselleştirme ayarı var, kesinlikle kurun.
Xposed /  Tinted Status Bar: En beğendiğim eklenti de bu. Uygulamanın temasına göre bildirim çubuğumuz renk değiştiriyor. Windows Mobile andırıyor.

Farkettiğim Buglar
– Kulaklıktaki tuş bir sonraki şarkıyı değil bir önceki şarkıyı açıyor. Bir sonraki güncellemede düzeltileceğini umuyorum.
– Giriş yöntemini değiştir bildirimi gizlenmiyor. Her URL yazarken kapanması için 3 saniye bekliyorsunuz.

 —

Yazacak ve düzenleyecek cümlelerim var, şimdilik bu kadar görüşmek üzere.

En son 29 Kasım 2014 tarihinde düzenlendi.

« »

© 2018 emrehanay. Theme by Anders Norén.