emrehanay

İnternet ve Bilgisayar

Entity Framework Core, SQLite ve Winforms ile Örnek Uygulama

Microsoft 7 Ekim 2016 tarihinde nihayet Entity Framework Core‘u yayınladı. (Aslında yaz aylarında duyurulmuştu fakat döküman ve kararlı sürüme bu tarihte imza atmış). Ben bu konuda Türkçe bir makale, blog yazısı bulamadımgömülü veritabanı ile C# Winforms uygulaması yazmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumadan geçmeyin.

Entity Framework Core (EF Core) için her ne kadar Entity Framework 7 deseler de aslında bu doğru bir kullanım değil. SQLite gibi diğer veritabanlarına önceki sürümlerde doğrudan desteği yoktu, SQLite tarafından çıkarılan kütüphaneleri referans alıyorduk ve çalışan bir konfigürasyonu kurana kadar canımız çıkıyordu. EF Core: resmi açıklamasına göre hafif, genişletilebilir ve EF’nin cross-platformlar için olan versiyonudur.  EF’ye göre bir çok iyileştirme, yenilik içermekte ve daha fazla platformda desteklenmektedir. EF Core yeniden kodlanmış bu yüzden v1 olarak çıkmıştır. Ayrıca Entity Framework 6.x desteklenmeye devam edecektir. EF Core için EF 7 demek bu yüzden pek doğru olmayacağını düşünüyorum.

Özetle EF Core:
* Tüm .NET uygulamaları (Console, Asp.NET, WinForms, WPF), Mac ve Linux uygulamaları (Mono), UWP (Universal Windows Platform), Windows Phone ve Windows Store uygulamaları ile çalışabilmektedir.  (*)
* SQL Server, Azure Table Storage, SQLite, In Memory, SQL Server Compact, Postgre SQL, IBM Data Servers ve en önemlilerden biri NoSQL ile veri tabanı sistemlerini desteklemektedir.  (*)
* Benim beklediğim en önemlisi, Automatic migration desteği vardır. (console ekranından modelinizi, veritabanı şemasına çevirebilirsiniz).

Performans, benchmark grafiklerini ekleyerek konuyu dağıtmak istemiyorum. Ama 6 kata kadar hızlı olduğu söyleniyor. Daha önce kendi blogumda yazdığım entity frameworkteki kütüphaneyi kullanmak arasında müthiş bir kolaylık ve performans artışı olduğunu söyleyebilirim.

Yazımının devamını //yorumsatırında okuyabilirsiniz.

«

© 2018 emrehanay. Theme by Anders Norén.