googlechromecast-1Ne var ne yok diye bakmak için Ebay’e girdiğimde önerilen ürünlerin çoğunda Chromecast adında bir cihaza rastladım. Daha önce varlığından bile haberim olmayan bu cihaz aynı Chromebook gibi Google’ın neden böyle bir cihaz yaptığı tam anlaşılmayan icratlarından biri.

Yıllardır pek satış yapamamasına rağmen, Google’ın Chrome işletim sistemini televizyonlara getirmeye çalışmaktan vazgeçmeye pek niyeti yok. Chromecast ile akıllı tv aparatı devrimini yapamasa bile güzel bir iş yaptığını söylebilirim. Oldukça basit Chrome OS sürümü sunan Chromecast, gücünü USB üzerinden alıyor ve WiFi ile ağınıza veya yakındaki cihazlarınıza bağlanarak televizyona görüntü aktarımı yapabiliyor. Chromecast, veriyi cihanızdan değil bulut sunucudan WiFi ile indirir. Bu yüzden Play/Pause gibi fonksiyonları kullanamazsanız ama içerik oynarken sizde telefonunuzda başka işlerinizi halledebilirsiniz.

googlechromecast-2l

Bunun için müzik/video uygulamalarının (YouTube, Netflix, Google Music) Chromecast için optimize edilmiş olması gerekiyor. Uyumlu uygulama içerisinde Cast butonu ortaya çıkıyor ve buna tıklandığında görüntüyü aktarmaya başlıyor. Chromecast için bir çok uygulama optimize edilmiş durumda. Cihazın fiyatı ise 35$.

Donanımhaber Haberi: Google, Chromecast ürününü şu an sadece ABD’de satışa sunmuş durumda. Önümüzdeki aylarda daha fazla ülkeye yayma sözü veriyor. Ayrıca Chromecast fonksiyonu diğer cihazlarda da gömülü olarak sunulabilecekmiş.

b3f8df7a-29d7-4362-a2ea-ee3195ee80f0